Люди можуть бути приголомшеними різноманітністю вибору бронежилетів. Потенційному покупцеві потрібно обробити багато інформації. Ви можете витратити місяці на дослідження, перш ніж точно знати, що ви шукаєте. Іноді вказівки та поради можуть скоротити час, необхідний для прийняття правильного рішення, даючи вам кілька простих критеріїв для початку пошуку.

Люди носять обладунки тисячоліттями. Стародавні племена, виходячи на полювання, обв’язували тіло шкірою тварин і рослинним матеріалом, а воїни Стародавнього Риму та середньовічної Європи перед початком бою накривали свій торс металевими пластинами. До 1400-х років обладунки в західному світі стали дуже складними. З правильною бронею ви були майже непереможними. На жаль, сьогодні все змінилось. Постійно з’являються нові види зброї, і лише після її появи розробники можуть створити броню з потрібним рівнем захисту.

Які існують жилети?

Конструкція бронежилета передбачає такі елементи:

  • чохол для розміщення бронеплит, система фіксації;
  • основні елементи захисту — пластини;
  • амортизуюча підкладка.

Так влаштована плитоноска — жилет з кишенями для бронеплит. Це лише загальна структура носія. Вони розрізняються за багатьма показниками. Головним з них є клас захисту, але мова про це піде трохи нижче. Варто звернути увагу і на інші характеристики:

  • Тип носіння. Бронежилет можна вдягти на одяг та під одяг. Якщо ви не хочете, щоб інші бачили бронежилет, вам знадобиться невелика модель, яку можна носити непомітно. Жилети відкритого носіння товщі, мають кольори, які легко зливаються з навколишньою місцевістю.
  • Матеріал броні. В залежності від нього виділяють 3 типи — А, Б, В. Жилети типу А м’які та не містять жорстких пластин, Б — поєднують м’які матеріали та жорсткі плити, В — містять жорсткі плити.
  • Розмір. Люди мають різний зріст та статуру, тому не існує універсального жилета, який захистить і Володимира Кличка, і Василя Ломаченка. В залежності від розміру ефективна площа захисту може складати від 18 до 42 дм2.
  • Додаткові системи. Багато жилетів мають систему швидкого скидання, щоб боєць міг позбавитись пошкодженої броні, отримати медичну допомогу або скинути зайву вагу при потраплянні у воду. Система MOLLE дозволяє зручно закріпити підсумки.

Моделі для прихованого носіння розроблені таким чином, щоб бути досить тонкими. Їх можна приховати під чимось на кшталт піджака, але їх також можна носити відкрито. У цьому варіанті зазвичай не має можливостей для встановлення додаткового спорядження.

Відкритий жилет підходить для встановлення різних пластин. Цей вид розроблений для носіння поверх одягу та часто покритий стрічкою MOLLE для кріплення іншого спорядження. Пояс також дозволяє прикріпити бічні броньові пластини, що є варіантом для забезпечення кращого захисту. Однак старі моделі не мають засобів для швидкого скидання, що може перешкодити отриманню медичної допомоги.

Твердий бронежилет, виготовлений із товстих керамічних або металевих пластин, функціонує в основному так само як залізні костюми середньовічних лицарів: він достатньо міцний, щоб відбити кулю чи іншу зброю. Тобто, матеріал броні виштовхує кулю з тією ж силою (або майже такою ж силою), з якою куля штовхає, тому броня не пробивається.

Як правило, жорсткий бронежилет забезпечує більший захист, ніж м’який, але він набагато громіздкіший. Офіцери поліції та військовослужбовці можуть носити такий захист, коли існує високий ризик нападу.

Класифікація бронежилетів в Україні

Клас захисту є найскладнішим для розуміння атрибутом бронежилета. ДСТУ керує програмою сертифікації, яка може дати покупцям уявлення про те, чого очікувати від броні. Система розбиває бронежилети на різні класи захисту, від 1 до 6.

Попри те, що рівні загрози є чисельними й дають деяку інформацію про здатність броні зупинити більш високу загрозу, рейтинги ДСТУ насправді є складнішими, ніж просто сказати «рівень 5 кращий, ніж рівень 4», оскільки це твердження пропускає інші деталі. Якщо боєць виконує завдання, яке вимагає рухливості та швидкості, важкий жилет 6-го класу буде заважати. Для такого завдання краще обрати жилет 4-го класу.

Загалом, класифікація ДСТУ 8782:2018 виглядає так:

  • 1-й клас. Броня захищає від набоїв 9 × 18 мм, 9 мм Макаров, 9 × 19, 9 мм Люгер, 9 мм Парабелум, FMJ RN SC.
  • 2-й клас зупиняє кулі 7,62 × 25 мм, ПСТ 57–Н–134с.
  • 3-й клас здатен зупинити 5,45 × 39 мм ПС, кулі 7Н6, 7,62 × 39 мм ПС, кулі 57–Н–231.
  • 4-й клас. Захищає від 5,45 × 39 мм, ПП 7Н10, 7,62 × 54 мм (7,62 × 54 R), ЛПС 57–Н–323с. Такими набоями заряджають АК–74 та снайперську гвинтівку Драгунова, випущену до 1989 року.
  • 5-й клас. Бронежилет зупиняє 7,62 × 39 мм, кулі БЗ (57–БЗ–231), 7,62 × 54 (7,62 × 54 R), ЛПС (57–Н–323с). Така броня зупинить кулі, випущені з АКМ.
  • 6-й клас захищає від бронебійних 7,62 × 54 мм (7,62 × 54 R), куль Б–32 (7–БЗ–3, 7–БЗ–323).

Так, 6-й клас дає найвищий рівень захисту, але це не означає, що слід обирати тільки його. Це важкий жилет, який впливає на рухливість та витривалість. Перед тим, як обрати один з класів, слід оцінити загрози, з якими ви можете стикнутись.

Як працює броня, та що буде, якщо клас захисту жилета не відповідає рівню загрози

Жилети призначені для того, щоб куля не пробила їх і не завдала шкоди власнику. Вони складаються з багатьох шарів неймовірно міцних волокон, які під час удару діють як сітка. Вони фактично затримують кулю та не дають їй рухатися далі. Кожен шар закручується, коли куля проходить крізь нього, створюючи міцніший бар’єр і сповільнюючи кулю, поки вона повністю не зупиниться.

Цей процес деформує кулю, сплющуючи її у форму тарілки, і сила удару поширюється на велику частину бронежилета. Очевидно, що удар кулі є сильним, і хоча бронежилет зупинить проникнення, той, хто його носить, усе одно відчує енергію кулі. Удар може бути достатнім, щоб спричинити так звану «тупу травму». Хоча удар від кулі, безсумнівно, буде болючим, він також не буде загрожувати життю, якщо жилет має відповідний рівень захисту.

Якщо куля пробиває жилет наскрізь, вона завдасть значної травми. Річ у тому, що у такому разі поранення буде значно ширшим, постраждають навколишні тканини. До кульового поранення додається тупа травма, тому цей варіант значно гірший, ніж просто кульове поранення без бронежилета.

Чи врятує броня від уламків?

Це цілком можливо. Ефективність систем броні проти уламків визначається показником V50. Він може мати різні значення. Випробування проводять з імітаторами уламків, які з різною швидкістю випускають у броню. Наприклад, жилет зупинив 50% осколків на швидкості 500 м/с. Тоді для нього V50=500.

Чи здатен бронежилет врятувати від снайпера?

Точна відповідь на це питання звучить так — можливо. Річ у тому, що це залежить від багатьох чинників. Снайпери стріляють з різних відстаней, різної зброї та різними набоями. Це лише один бік, а на іншому — ваш бронежилет та його захисні властивості.

Бронежилети 4-го та 5-го класів ДСТУ здатні зупинити кулю 7,62 × 39 мм, якою стріляють зі снайперської гвинтівки Драгунова. Але впливає і швидкість кулі, яка залежить від дальності пострілу. 

Бронежилет 6-го класу ДСТУ має ще більше шансів зупинити кулю, випущену зі снайперської гвинтівки. Але жоден вид бронежилета не захистить від таких набоїв, як .338 LM або .50BMG. Вони розроблені спеціально, щоб пробивати багатошарову броню та керамічні плити на великих відстанях. .50 BMG — це великі трасуючі або бронебійні патрони. Навіть якщо вони не пробивають жилет, все одно можуть призвести до тяжкої травми, несумісної з життям.

Як обрати чохол для броні та відрегулювати його?

При виборі жилета головним критерієм є розмір. Розмір і положення бронежилета можна визначити за пупком як орієнтиром. Верхівка передньої бронепластини повинна розташовуватися посередині ключиці під кутом грудини. Щоб отримати повний захист, обирайте моделі з кишенями під бокові плити. Дослідження показують, що військові, вдягнені у жилети з бічними пластинами, мають вищі шанси вижити.

Головне — це достатній розмір чохла для пластини. Більш точні регулювання можна зробити за допомогою ремінців та липучок. Важливо переконатися, що плита правильно встановлена, інакше вона не забезпечить належного покриття, і носити бронежилет буде незручно протягом тривалого періоду часу.

Важко відрегулювати плитоноску, поки ви її носите, тому залучення людини, яка вам допоможе, може заощадити вам багато часу. Використовуйте плечові ремені, щоб відрегулювати задню пластину таким чином, щоб вона була на одній лінії з передньою частиною, а не провисала нижче на спині. Далі, якщо це можливо, зніміть пояс або бічні ремені та знову прикріпіть їх спереду, переконавшись, що жодна стрічка чи інша система кріплення не перешкоджають рухам.

За потреби послабте або затягніть пояс, щоб вам було комфортно дихати та рухатися, тримаючи броню щільно притиснутою до тіла. Щоб перевірити, чи правильно ви все відрегулювали, нахиліться вперед, назад і з боку в бік. Потім спробуйте нахилитися і торкнутися пальців ніг. Якщо переноска не впивається у ваше тіло, значить, ви правильно її вдягли та відрегулювали.

Який колір обрати?

Багатьом людям подобається чорний колір, тому що він універсальний. Однак чорний колір рідко зустрічається в природі. Якщо ви хочете злитися з навколишнім середовищем (включно з натовпом), ви можете розглянути інший колір.

Військовослужбовцям добре підходить камуфляж, оскільки він має непоганий маскувальний ефект. Якщо ви хочете використовувати суцільний колір, можна вибрати оливковий, хакі чи койот.

Обрати якісну плитоноску ви можете в нашому магазині Арсенал Патріота. Ми також продаємо плити власного виробництва — обирайте якісні моделі 4-го та 5-го класу захисту.

                                                  

Автор огляду Уляна Радостіна