Частиною форми та спорядження військовослужбовця є бронежилет. Більшість людей це знають. Але це лише загальна назва. Існує багато різновидів захисного одягу, тому вибрати його може бути складно. Ця стаття познайомить з основними видами жилетів та їх характеристиками.

Тип жилета

Тактичний жилет — це важкий жилет, який можна носити поверх звичайного одягу, щоб забезпечити як захист, так і можливість носити спорядження під час виконання завдання. Він має кілька кишень різного розміру для зберігання всього необхідного: зброї, гранат, боєприпасів та навіть повсякденних предметів, таких як мобільні телефони. В основному це допомагає носити з собою все, що може знадобитися в ситуаціях, з якими стикаються військовослужбовці.

Бронежилет має іншу мету. Він оснащений пластинами, які зупиняють кулі. Він також гасить енергію удару та уламків, які можуть завдати значної шкоди. Бронежилет також може мати кишені для кріплення рації, аптечки та інших предметів.

Розвантажувальні жилети для мисливців та рибалок мають багато кишень для набоїв, рибальського приладдя.

Для зберігання набоїв, рації, фляги з водою та інших речей використовують підсумки — невеликі сумки, що фіксуються на поясі чи жилеті.

Клас захисту бронежилета

Захисні властивості жилетів відображаються у класах захисту. В Україні для цього використовується класифікація ДСТУ. Виділяють такі класи:

  • Броня 1-го класу захищає від набоїв калібру 9 × 18 мм, 9 мм Макаров, 9 × 19, 9 мм Люгер, 9 мм Парабелум.
  • Жилети 2-го класу захищає від калібру 7,62 × 25 мм, патрона ПСТ 57–Н–134с.
  • Пластини 3-го класу здатні зупинити 5,45 × 39 мм ПС, кулі 7Н6,
  • 7,62 × 39 мм ПС, кулі 57–Н–231.
  • 4-й клас захищає від 5,45 × 39 мм, ПП 7Н10, 7,62 × 54 мм (7,62 × 54 R), ЛПС 57–Н–323с. Такими набоями заряджають АК–74 та СВД.
  • Бронежилет 5-го класу зупиняє 7,62 × 39 мм, кулі БЗ (57–БЗ–231), 7,62 × 54 (7,62 × 54 R), ЛПС (57–Н–323с). Така броня зупинить бронебійні кулі, випущені з АКМ.
  • 6-й клас захищає від бронебійних 7,62 × 54 мм (7,62 × 54 R), куль Б-32 (7–БЗ–3, 7–БЗ–323), гвинтівки СВД.

Жилети також можуть забезпечити захист від ножових уражень.

Класифікація ДСТУ використовується лише в Україні. Є більш універсальна класифікація, якою користуються у всьому світі — стандарти NIJ–0101.06. Виділяють такі класи:

  • I. Пістолет 9 мм, 380 АСР.
  • IIA. Тонкі бронежилети призначені для прихованого носіння, товщина не перевищує 4 мм. Захищають від 9mm FMJRN, патрона 9х19 Парабелум, .40 S&W FMJ.
  • II. Жилети товщиною 5 мм, виготовлені з м’яких матеріалів. Захист: Пістолет 9 мм, патрон 9х19 Парабелум, револьвер Магнум .357.
  • IIIA. Товщина жилета — 8–10 мм. Патрон .357 SIG FMJ FN, .44 Mag SJHP.
  • III. Це жилет з жорсткими пластинами товщиною 6-25 мм та вагою до 4 кг. Гвинтівка 7,62 НАТО, Steel Jacket, M80.
  • IV. Зміцнений жилет класу III зупиняє .30 M2 AP.

Цих 2 класифікацій достатньо, щоб зрозуміти захисні можливості жилета.

Вид бронежилета за способом носіння

За способом носіння жилети можуть бути відкритими та прихованими. Бронежилети відкритого носіння можна вдягати поверх одягу. Такі моделі часто мають камуфляжний або піксельний малюнок, кольори хакі, олива, койот. Існують кілька різновидів:

  • Плитоноска. Найпростіша модель жилета, яка являє собою чохол для бронеплит. Вони закріплюються спереду та ззаду, є жилети з бічними кишенями.
  • Жилет з підсумками. Він оснащений кишенями для набоїв та інших речей. Такий варіант буде коштувати дорожче, але вам не доведеться обирати додаткові підсумки, що дуже зручно.
  • Бронежилет з розвантажувальною системою. Система MOLLE дозволяє кріпити до жилета підсумки у зручних місцях. Завдяки цьому вага буде рівномірно розподілена, а носити жилет буде зручно.

Жилети прихованого носіння мають меншу товщину, тому що їх ховають під одяг. Це популярний варіант для охоронців та агентів під прикриттям, які не афішують свій захист. Такі бронежилети можуть належати до 1, 2, 3 класів ДСТУ. Тобто, їх захисні властивості суттєво поступаються броні відкритого носіння.

Конструкція

Конструкція жилета може передбачати різні захисні елементи:

  • М’які. Це жилети 1-го та 2-го класу з тканинною структурою. Вони здатні захистити від пістолетних пострілів.
  • Напівжорсткі. Тут м’які елементи з арамідних волокон чи поліетилену поєднуються з жорсткими пластинами. Такі жилети належать до класу 3.
  • Жорсткі. Головним захисним елементом тут виступають жорсткі сталеві або керамічні плити. Це бронежилети класів 4, 5, 6.

Для захисту від пострілів з автомата та гвинтівки потрібен лише жорсткий жилет, м’які моделі не впораються з такою загрозою.

Призначення жилетів

Найбільшу популярність мають так звані куленепробивні жилети. Вони призначені для захисту від вогнепальної зброї, їх використовують військові та поліцейські. Але є ще кілька варіантів броні:

  • Протиуламковий жилет призначений для зупинки осколків. В таких моделях є додатковий захист шиї та паху. Таке спорядження стане дуже корисним для тих, хто знаходиться в зоні бойових дій.
  • Саперні жилети — це скоріше захисний бронекостюм для всього тіла. Він включає жилет, шолом, захисні штани, рукавиці. Такі моделі також використовують спецпризначенці під час штурмових операцій.

Також існують кевларові жилети для захисту від холодної зброї — ножів, мечів, сокир.

Вага бронежилета

Вага — дуже важливий показник для броні. Це друга характеристика, на яку слід звертати увагу після класу захисту. Від ваги залежить, як довго ви зможете носити споряджений жилет без втоми. Приблизний розрахунок:

  •  до 7 кг — 12 годин і більше;
  • до 9 кг — близько 9 годин;
  • 12 кг — 5 годин;
  • 16 кг — не більше 2 годин;
  • 23 кг — лише 1 годин.

Це приблизний час, адже багато що залежить від вашої підготовки. Обираючи плити, ви можете подивитись їхню вагу. Враховуйте вагу усіх плит — передньої, задньої та бічних (якщо потрібні), тому що будете носити їх комплектом. Перед придбанням ви можете вдягнути тактичний жилет та додати ваги, наприклад, повісивши мішки з піском. Так ви краще зрозумієте свої можливості у спорядженому бронежилеті. Якщо ви не зможете нормально рухатись у броні, користі від неї не буде.

Найважче рухатись у бронежилеті саперам, тому що саперний костюм може важити до 40 кг!

Сумісність чохлів та пластин

Плитоноска — це універсальний чохол, в який можна встановити різні, але не будь-які пластини. Завдяки цьому ви можете використовувати одну плитоноску та кілька комплектів пластин для заміни. Щоб оцінити сумісність, вам достатньо дізнатись вагу та розмір плит, а також можливості чохла.

Якщо ви обираєте плити SAPI чи ESAPI, можете використовувати таблицю розмірів:

Розмір

Вага плити SAPI, кг

Вага плити ESAPI, кг

Розмір плити, мм

Extra Small

1.27

1.7

184х292

Small

1.59

2.08

222х298

Medium

1.82

2.5

241х318

Large

2.09

2.85

260х337

Extra Large

2.4

3.25

280х356

Ці стандарти прийшли з США, але сьогодні їх використовують по всьому світу.

Матеріал бронежилетів

Нижче наведено матеріали, з яких виготовляються найпоширеніші типи бронежилетів. Вибір найкращого матеріалу залежить від рівня загрози, з якою ви стикаєтеся.

  • Кевлар — матеріал міцніший за сталь, а його нитки можна вплітати в полотно. Він боїться вологи та холодної зброї. Це легкий матеріал, придатний для м’яких жилетів класів 1 і 2.
  • НВМПЕ або над високомолекулярний поліетилен — легкий та більш міцний матеріал. Захисні властивості досягаються шляхом наклеювання односпрямованих волокон UHMWPE на поліетиленовий лист високої щільності.
  • Сталь і титан. Це міцні, але дуже важкі плити. Сталеві моделі не врятують від рикошету, а титанові не такі надійні. Їх перевага у тому, що вони витримують багаторазові влучання.
  • Кераміка. Жорсткі плити з кераміки легші за сталеві, але мають кращі захисні властивості. Вони не витримують кілька влучань, але добре поглинають енергію кулі.

Плитоноски виготовляють з різних матеріалів, найпопулярніший з яких — нейлон. Він міцний та невибагливий у догляді. Репутацію найміцнішого матеріалу має Cordura. Це тканина на основі нейлону, яка ідеально підходить для військового одягу та спорядження.

Головним конкурентом Кордури є тканина з вуглецевого волокна. Проте завдяки постійним інноваціям Cordura залишається фаворитом виробників військового одягу та спорядження.

Кількість штатних бронепластин

Жилет має кишені для пластин спереду та ззаду. Деякі моделі мають чохли для бічних плит, які суттєво підвищують захист тулуба. Проте додаткові жорсткі плити підвищують вагу жилета, що негативно позначається на рухливості та витривалості. Тож, доцільність бічних плит оцінюється індивідуально.

Якщо бронежилет не має штатних кишень для бокових пластин, їх можна придбати окремо та закріпити на жилеті.

Оснащення бронежилета

Бронежилети та плити можуть мати різні додаткові елементи, які зроблять користування зручним:

  • демпферний шар на внутрішньому боці плити розсіює енергію кулі та зменшує ризик заброньової травми;
  • шар ПВХ на передній поверхні плити захистить її від вологи;
  • підсумки на плитоносці дозволять зручно розмістити речі та не носити додаткові сумки;
  • система швидкого скидання жилета — дуже корисна річ, яка дозволяє за секунди позбутись броні, щоб отримати медичну допомогу чи виплисти на поверхню води;
  • MOLLE — зручна система для кріплення підсумків до жилета;
  • вентиляція дуже важлива у спекотну погоду, коли шкіра під жилетом пітніє;
  • такі елементи, як фартух, комір, наплічник частіше зустрічаються у проти уламкових жилетах, вони дають додатковий захист частин тіла.

Бронежилети — це велика категорія товарів, серед яких ви знайдете багато відмінностей. Розуміння того, як влаштована броня, та які існують різновиди, допоможе вам вибрати той жилет, який задовольнить ваші потреби у захисті.

                                                  

Автор огляду Уляна Радостіна