ІНАП - це індивідуальна носима аптечка. До неї входять різноманітні засоби та препарати, які призначені для надання першої допомоги під час бойових дій. Оскільки більша частина втрат та ускладнень виникає через невчасно надану допомогу, дуже важливо мати під рукою певний набір. Аптечка ІНАП містить усе те, що необхідно для відновлення прохідності дихальних шляхів, а також для зупинки кровотечі. Їхню вагу ретельно розраховано. Адже бійцю потрібно носити бронеплити 4 класу захисту та інші атрибути, без яких неможливо обійтися в бою.
Що входить до аптечки ІНАП
Перша аптечка ІНАП була розроблена спеціально для американських військових. Поступово вона поширилася практично всіма країнами, що входять до блоку НАТО, і дружніми державами. Не стала винятком і Україна.
Під час складання аптечок за основу було взято засоби, призначені для зупинки кровотечі та для обробки ран. Через деякий час до складу ввели засоби й пристосування, що дають змогу впоратися з непрохідністю дихальних шляхів.
При створенні підсумків і при виборі засобів фахівці керувалися певними правилами. Саме тому всі випущені аптечки ІНАП мають такі характерні особливості.
- Для виготовлення підсумка, в якому розташовуються всі засоби, виготовляють з якісного матеріалу. Тканина відрізняється підвищеним рівнем міцності та зносостійкості. Вона не пропускає вологу. Під час пошиття підсумка особливу увагу фахівці приділяють обробці швів.
- Підсумок доповнений спеціальною модульною системою. Це дає змогу прикріплювати аптечку практично до будь-якого спорядження. Положення за необхідності можна змінювати.
- Підсумок оснащений певною кількістю відділів і кріплень. Це дає змогу в зручному порядку розташувати засоби, необхідні для надання екстреної допомоги. До аптечки прикріплений органайзер, доступ до якого можна отримати однією рукою.
- Усі засоби, які входять до складу аптечки, пройшли тестування і були випробувані на практиці. Їхню якість підтверджено.
Перед тим як поставити аптечки військовим, їх перевіряють і сертифікують фахівці.
Які аптечки існують і чим вони відрізняються?
Зараз є кілька видів тактичних аптечок, кожна з яких має свої особливості, комплектацію.
Військова тактична аптечка ІНАП за наказом ЗСУ
До складу тактичної аптечки для ЗСУ входить не тільки стандартний набір. Додатково до складу включають повітропровід назофарингеальний, представлений у вигляді трубки з лубрикантом. За допомогою повітропроводу можна виключити западання язика. Вводити трубку потрібно в носову порожнину. Через трубку забезпечується приплив кисню.
Незмінний атрибут - стерильний марлевий бинт. З його допомогою перев'язують рану або фіксують пов'язку чи накладку. Для додаткового захисту солдата під час бойових дій також можна використовувати бічні бронеплити або інше спорядження, яке ви можете знайти в нашому магазині.
Щоб унеможливити перегрів або переохолодження, застосовується термоковдра. Вона виготовлена з поліетиленової плівки особливої щільності. З одного боку на плівку наносять золотисте (для запобігання перегріву), а з іншого сріблясте (для захисту від переохолодження) напилення.
Для фіксації перев'язувального матеріалу, для захисту порізів використовують лейкопластир, що має неткану основу. Його розмір - 3х5 см.
Щоб зафіксувати стан солдата, використовується карта постраждалого бійця. Цю інформацію використовують надалі лікарі під час ухвалення рішення про необхідне лікування.
Аптечка тактична ІНАП за наказом МВС
До складу аптечки МВС входить лейкопластир, а також карта постраждалого бійця. Додатково укладають плівку-клапан, яку використовують під час виконання рятувальних вдихів.
Для того, щоб знизити ймовірність інфікування, використовується медичний бактерицидний лейкопластир (розмір - 6х10 см).
Такі аптечки вирізняються невеликою вагою і зручним кріпленням.
Індивідуальна аптечка першої допомоги IFAK Individual Kit (класична та розширена)
Базова та розширена аптечки першої допомоги IFAK Individual Kit включають стандартний набір засобів. Додатково аптечки комплектуються накладками для очей. Ними користуються в разі, якщо очі травмовані під час бою або навчань. За допомогою накладок можна запобігти потраплянню дрібних частинок, пилу та бруду в очі.
Тільки в розширену версію IFAK Individual Kit входять бинти, призначені для тампонади. У процесі виготовлення бинти просочують спеціальними складами, за допомогою яких можна спровокувати швидке утворення кров'яного згустку. Втрати крові за допомогою бинта можна скоротити.
Які засоби домедичної допомоги є в кожній варіації аптечок?
На продаж надходить кілька видів аптечок для військових. Але в усі аптечки включають певні засоби. Щоб зробити правильний вибір, потрібно зробити огляд засобів та їхніх особливостей.
Нітрилові медичні рукавички
Їх використовують під час обробки ран і зупинки кровотечі. За допомогою рукавичок знижується ймовірність інфікування потерпілого. Доступні розміри - Х і XL.
Джгут-турнікет
Цю систему вважають найефективнішою і найпопулярнішою в усьому світі. Її застосовують для зупинки кровотечі. Накладають джгути-турнікети в області руки або ноги. Для виготовлення джгута використовують спеціальний матеріал, який витримує істотне навантаження й активне використання. Виріб залишається ефективним навіть у разі, якщо на нього впливає температура, волога, дрібні частинки або пісок.
Водостійкий маркер
Призначений для нанесення інформації на джгути, на пов'язки або на інші предмети. Відмітна особливість маркера - чорнило з особливим складом. Під впливом вологи або бруду напис не змивається і не стирається. Тому використовувати водостійкі маркери можна в різноманітних умовах.
Компресійний бандаж з однією подушкою
Вперше бандаж такого типу був представлений ізраїльською компанією. Пізніше американські виробники підготували якісний аналог. За допомогою подушки, якою доповнений компресійний бандаж, можна рівномірно притискати рану. При правильному розташуванні виникає компресія, яка сприяє зупинці кровотечі. Для виготовлення бандажа використано спеціальний полімер, який витримує суттєве навантаження.
Щоб отримати максимальний ефект від використання бандажа, слід діяти за інструкцією. До рани потрібно прикласти стерильну подушку. Після цього потрібно накладати зверху пов'язку, що дасть змогу щільно зафіксувати бандаж. І навіть під час перенесення пораненого ймовірність зміщення бандажа з подушкою мінімальна. Це підвищить шанси пораненого на виживання.
Ножиці тактичні
Потреба у використанні ножиць виникає в разі, якщо потрібно екстрено надати допомогу, а для цього потрібно отримати доступ до поранення. Спеціальний матеріал, що використовується для виготовлення ножиць, робить їх придатними для розрізання військової форми, певного спорядження або взуття. Для додаткового захисту лез ножиць використана бранша.
Оклюзійна пов'язка
Цей засіб розроблено спеціально для підвищення шансів на виживання при пневмотораксі.
Якщо осколок або куля потрапляє в ділянку грудної клітки, то ймовірність потрапляння повітря в плевральну порожнину збільшується. Через це стрімко підвищується тиск усередині, і навіть під час активного дихання легені не будуть насичувати кров достатньою кількістю кисню. У цьому разі необхідно діяти дуже швидко, інакше може настати летальний результат.
Для того, щоб знизити тиск, можна на отвір, що утворився через поранення, нанести оклюзійну пов'язку або наклейку. Цей засіб запобігає проникненню повітря в плевральну порожнину.
Медичний виріб виготовляється зі щільного матеріалу, в основі якого гелева структура. Такий склад сприяє зниженню ймовірності проникнення повітря всередину. Наносити пов'язку або пластир можна на брудне або мокре тіло. Це не позначиться на ефективності засобу.
Кровоспинний гемостатичний бинт, що зупиняє кров
Цей засіб було розроблено для зупинки кровотечі. До складу бинта входить спеціально оброблений інертний матеріал Каолін, який має зупиняючу здатність.
Засоби, якими обробляють бинт, безпечні для використання. Вони не потрапляють у рану, не залишаються на шкірі.
Щоб зробити вибір на користь відповідної індивідуальної тактичної аптечки, необхідно керуватися умовами, в яких перебуватиме боєць.
Автор огляду Уляна Радостіна