У комплект військового спорядження входить багато елементів, які виконують певні функції. Обов'язковим атрибутом вважається тактичний шолом, за допомогою якого можна забезпечити надійний захист голови воїна ЗСУ від механічних травм, ураження кулями або уламками. Оскільки постачанням таких касок займається багато компаній, українському військовому потрібно відповідально підійти до вибору необхідної моделі. Щоб ознайомитися з основними позиціями амуніції, дивіться каталог нашої компанії Арсенал Патріота.

Типи військових касок

Існує кілька основних різновидів тактичних шоломів, які виготовляють іноземні компанії. Якщо порівняти їх із радянськими зразками, то можна виділити невелику вагу, зручність та удароміцність. Деякі види касок для ЗСУ доповнені корисними деталями та пристроями (прилади нічного бачення, кріплення, ліхтарі та інше).

Класичний шолом PASGT

Перші прототипи почали використовувати американські військові близько 40 років тому. Поступово модель модернізувалась. Тепер для виготовлення шоломів PASGT застосовують поєднання з органотекстоліту, а також кевлару. Оскільки матеріали вводять до складу пошарово, рівень захисту голів досить високий.

Серед відмінних рис тактичних шоломів PASGT для військових ЗСУ можна відзначити декілька:

 • вага варіюється в діапазоні 1,4‒1,9 кг;
 • шолом доповнений кріпленням, за допомогою якого спрощується фіксація приладу нічного бачення;
 • шолом доповнюється чохлом із спеціальної тканини.

Такий шолом застосовують для забезпечення і для захисту голів від непрямих ударів. Додатково слід підготувати амуніцію. Вибрати потрібні позиції буде більш просто, якщо переглянути на сайті доступні варіанти.

Модернізований шолом ACH MICH

ACH MICH – це вдосконалена модель PASGT. Для забезпечення зручності носіння виробники трохи зменшили глибину, а систему кріплення модернізували. Тепер положення шолома можна досить легко та просто коригувати. До складу шолома входить кілька змінних протиударних подушечок. Для їхньої фіксації використовуються липучки.

Для виготовлення цього виду тактичного шолома виробники користуються багатошаровим кевларом. Чисельність шарів визначається з урахуванням того, в яких умовах використовуватиметься шолом. Більшість моделей вирізняються третім рівнем захисту, завдяки яким непрямі удари не завдадуть шкоди. Додатково слід обрати й жилет-чохол "Торнадо", який має потрібні характеристики.

При необхідності тактичний шолом військові можуть поєднувати з певним навісним обладнанням або з тактичними навушниками.

FAST – шолом для штурмовиків

Ця сучасна технологія була представлена недавно американськими виробниками. Відмінна риса FAST – наявність вушних вирізів і вищі показники захисту. Це потрібно для того, щоб простіше було скористатися гарнітурою або тактичними навушниками. Додатково шолом оснащений кріпленнями для різних атрибутів, без яких неможливо обійтись.

До плюсів шоломів FAST можна віднести:

 • вага FAST невелика (не перевищує 1,65 кг);
 • наявність спеціальної підвісної системи дозволяє коригувати положення. Це дозволяє врахувати анатомічні особливості голови кожного воєнного;
 • зсередини шолом доповнений захисними подушечками, за допомогою яких знижується негативний вплив вібрації та механічних ударів.

Щоб вибрати тактичний шолом, слід враховувати умови, у яких він використовуватиметься.

Як вибрати розмір військової каски?

Щоб у вибраному шоломі можна було виконувати різноманітні завдання, постійно його не виправляючи, необхідно правильно визначати його розмір. Для того, щоб це зробити, необхідно підготувати рулетку або кравецький метр. За допомогою підготовлених аксесуарів потрібно ретельно виміряти коло голови. Після цього необхідно скористатися стандартизованою таблицею. У ній прописані основні розміри:

 • S (обхват не перевищує 54 см);
 • M (від 50 до 56 см);
 • L (від 54 до 60 см);
 • XL (понад 60 см).

Перед тим, як зробити вибір на користь певного розміру, варто врахувати декілька особливостей, адже компанії-виробники користуються різними розмірними сітками. Тому все треба перевіряти.

Як зрозуміти, що каска військова підібрана правильно?

Щоб оцінити, наскільки правильно підібраний шолом, потрібно звернути увагу на кілька основних показників:

 • Спочатку потрібно оцінювати посадку. Не варто вибирати шоломи надмірно низькою посадкою, оскільки вони перекриватимуть огляд. Крім того, складно буде користуватися тактичними очками. Якщо ж посадка буде дуже високою, це провокує зниження рівня захисту.
 • Щоб оцінити зручність, потрібно надіти шолом та відрегулювати всі кріплення. Якщо людині буде незручно, то необхідно вибрати іншу модель або інший розмір.

Фахівці відзначають, що передній край тактичного шолома має розташовуватися приблизно на 10‒12 мм вище лінії брів.

Що ще важливо?

Основна причина придбання тактичного шолома – забезпечення прийнятного рівня захисту. NIJ IIIA – це найвищий рівень. Цьому рівню відповідають сучасні балістичні шоломи.

Шоломи, які відповідають рівню NIJ IIIA, витримують постріл з пістолета. З їхньою допомогою можна забезпечити захист голови від уламків, від різноманітного сміття.

Нещодавно були проведені дослідження, за допомогою яких вдалося оцінити ступінь захисту тактичних шоломів. Якщо вибрано модель із захистом NIJ IIIA, то вона забезпечує захист від уламків гранати.

Щоб зробити вибір на користь певного тактичного шолома, слід враховувати потребу у використанні додаткових аксесуарів і приладів. Не менш важливо, щоб кожен військовий беріг шолом.

                                                  

Автор огляду Уляна Радостіна